Kalendarium

1975
Duet Jackowski & Kurtis
Milo Kurtis Marek Jackowski

Marek Jackowski po rozstaniu z zespołem Osjan proponuje M. Kurtisowi muzyczną współpracę. Kurtis propozycję przyjmuje i odtąd tworzą duet grający awangardową muzykę świata. (M. Jackowski - gitara, M. Kurtis - instrumenty strunowe)

1976
Do zespołu dołącza Kora

W lutym 1976 r., do Jackowskiego i Kurtisa dołącza wokalistka - Kora, ówczesna żona Marka Jackowskiego. Po krótkim czasie z grupą rozstaje się Milo Kurtis. Jackowscy postanawiają zmienić brzmienie zespołu.

1977
Powstaje Maanam Elektryczny Prysznic
Maanam Elektryczny Prysznic

W składzie zespołu pojawia się nowy gitarzysta - John Porter. Od tej pory trio występuje pod szyldem "Maanam Elektryczny Prysznic".

1979
Oficjalny debiut

W maju John Porter odchodzi z zespołu. Kora, Marek oraz muzycy zespołu Dżamble nagrywają pierwsze single ("Hamlet", "Oprócz"). Oficjalny debiut zespołu ma miejsce podczas I Muzycznego Campingu w Lubaniu (lipiec '79). Skład nowego Maanamu: Marek Jackowski - g., voc., lider, kompozytor, Olga "Kora" Jackowska - voc., teksty, Ryszard Olesiński - g., Krzysztof Olesiński – bg i Ryszard Kupidura – dr.

1980
Przełom w Opolu

Maanam bierze udział w I Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie, a następnie - w XVIII KFPP w Opolu. Występ ten okazuje się być dla zespołu przełomowym. Zespół przystępuje do nagranie pierwszego longplaya - w czasie jego nagrywania Kupidurę zastępuje Paweł Markowski. Pod koniec roku w zespole pojawia się także nowy gitarzysta basowy - Bogdan "Bodek" Kowalewski.

1981
Pierwszy album

Premiera pierwszej płyty- "Maanam". Do kin trafia film w reż. K. Rogulskiego "Wielka majówka" z udziałem zespołu.

Maanam daje setki koncertów rocznie.

1982
Premiera płyty "O!"

Jesienią do sklepów trafia album "O!". Pod koniec roku Maanam trafia pod skrzydła prywatnej firmy fonograficznej "Rogot".

1983
Nocny patrol
Maanam (fot. A. Tyszko)

Maanam wchodzi na rynek zachodni. Trzeci album zespołu ukazuje się w wersji anglojęzycznej w Niemczech, w krajach Beneluxu oraz w Skandynawii. Wersja polska ukazuje się początkowo jedynie na kasecie. Dopiero w kwietniu '84 do sprzedaży trafia winylowe wydanie "Nocnego patrolu".

1984
Zakaz antenowy

Kora odmawia występu podczas zlotu Komunistycznej Młodzieży z Polski i ZSRR w Pałacu Kultury. W konsekwencji zespół otrzymuje zakaz grania koncertów i prezentacji w mediach. Po kilku miesiącach, pod wpływem nacisku fanów, zakaz zostaje zniesiony.

1984/1985
Mental Cut/Wet Cat

Czwarty album grupy również ukazuje się w dwóch wersjach językowych.

1986
Zawieszenie działalności

Problemy alkoholowe członków grupy oraz zmęczenie latami intensywnego, koncertowego życia doprowadzają do zawieszenia działalności zespołu.

1989
Się ściemnia

Premiera nagranego dwa lata wcześniej albumu "Się ściemnia". Nowy skład zespołu - obok Kory i M. Jackowskiego zagrali: Marcin Ciempiel (bg)., Krzysztof Dominik (dr.) oraz Kostek Joriadis (keyb.).

1990
Seria koncertów w Stanach Zjednoczonych
1991
Wielki powrót
Maanam

W 1991 roku Maanam trafia pod opiekę firmy Kamiling Co (obecnie Kamiling Publishing) i w dawnym składzie nagrywa album "Derwisz i anioł".

1992
Wypadek Bodka

Bogdan Kowalewski ulega ciężkiemu wypadkowi samochodowemu i rozstaje się z Maanamem. Do zespołu wraca Krzysztof Olesiński.

1994
Sukces "Róży"
RÓŻA

Maanam w łagodniejszym, bardziej lirycznym wydaniu. Album sprzedaje się w ilości 350 tys. szt. i tym samym zostaje najlepiej sprzedającym się albumem grupy (trzykrotna platyna). Na krążku znajdują się takie utwory jak: tytułowa "Róża, "Zapatrzenie", "Bez ciebie umieram" czy "Nic dwa razy", będący muzyczną interpretacją wiersza Wisławy Szymborskiej.

1996
Premiera płyty "Łóżko"
Podwójna platyna. Największe hity: "Po to jesteś na świecie" i "Po prostu bądź".
1998
Premiera albumu "Klucz"
2000
25-lecie Maanamu w Kongresowej

Koncert z okazji 25-lecia Maanamu. Gościnnie wystąpili m. in. Katarzyna Nosowska, Artur Rojek, Justyna Steczkowska, Bogdan Łyszkiewicz, Robert Brylewski. Zapis wydarzenia ukazał się na DVD Maanam i goście (2001).

2001
Do sprzedaży trafia album "Hotel Nirwana"
HOTEL NIRWANA
2003
Z zespołu odchodzą Olesińscy i Markowski

W nowym składzie, obok Kory i Marka Jackowskiego znaleźli się: Janusz „Yanina” Iwański, Bogdan Wawrzynowicz, José Manuel Albán Juárez oraz Cezary Kaźmierczak.

2004
Ostatnia płyta

Płyta "Znaki szczególne" z utworami takimi jak: "Ocean wolnego czasu - Kraków" oraz "Do kogo biegłam" okazała się być ostatnią w karierze zespołu.

Maanam (fot. A. Tyszko) Maanam (fot. A. Tyszko)

2007
Wypadek Marka Jackowskiego

W listopadzie 2007 r. w krakowskim Łęgu Marek Jackowski ulega poważnemu wypadkowi. Podczas rekonwalescencji Jackowskiego Maanam wypełnia zobowiązania koncertowe w składzie z gitarzystą Mateuszem Waśkiewiczem.

2008
Zakończenie działalności Maanamu

W grudniu 2008 roku zespół wydaje oświadczenie, w którym informuje o zawieszeniu działalności na czas nieograniczony. Zarówno Kora jak i Marek Jackowski rozpoczynają solowe kariery.

18.05.2013
Śmierć Marka Jackowskiego

W wyniku rozległego zawału serca umiera lider Maanamu. Ostatnie lata życia spędził we włoskim miasteczku San Marco di Castellabate.

28.07.2018
Śmierć Kory

W Bliżowie na Roztoczu po prawie pięcioletniej walce z chorobą nowotworową umiera Kora. Pogrzeb na warszawskich Powązkach Wojskowych przyciąga tłumy wielbicieli jej twórczości.

Przewiń na górę