Firma Kamiling Co powstała w 1991 roku w Warszawie. Założycielami firmy byli: Olga Jackowska (Kora) i Kamil Sipowicz. Celem firmy Kamiling było przede wszystkim promowanie działalności zespołu Maanam oraz solowych projektów Kory i Marka Jackowskiego. Kamiling była i jest firmą fonograficzną i koncertową.

Maanam od początku swego istnienia skazany był na łaskę i niełaskę państwowych i prywatnych firm fonograficznych oraz różnej maści menadżerów. Nie zawsze uczciwych. Wielokrotnie było tak, że w czasie wielkich halowych tourne zespołu w latach 80-tych największe profity z tego czerpali: bramkarze, ochroniarze i pseudomenadżerowie. Muzycy zaś dostawali państwowe stawki.

Tak samo było z wydawnictwami fonograficznymi. Mimo gigantycznych nakładów płyt i kaset artyści byli poszkodowani. Zdarzało się też tak, że firmy fonograficzne, takie jak chociażby sławetny ROGOT, nie płacił w ogóle muzykom honorariów za wydane płyty. A także: wydawał nagrania koncertowe zespołu bez jego zgody i akceptacji. Liczył się tylko krótkoterminowy zysk kosztem artystycznego wizerunku zespołu. Nikt nie myślał o przyszłości i dalszym rozwoju Maanamu.

Kamiling postanowił to radykalnie zmienić. Pierwszym wydawnictwem firmy Kamiling była kaseta magnetofonowa pt. "Nie bój się". Pierwsza płyta jaką nagrał zespól Maanam dla firmy Kamiling był "Derwisz i anioł" (1992). Kamiling wydał też dwie pierwsze kompaktowe płyty zespołu: "The best of Kora and Maanam Vol.I "i "The best of Kora and Maanam Vo.I"

Obok nagrywania nowych płyt zespołu Maanam Kamiling postanowił wydać stare, archiwalne nagrania zespołu. W ten sposób trafiły na rynek płyty: ""Maanam", "O!", "Nocny Patrol", "Mental Cut", "Się Ściemnia", "Singiel Collections" a ostatnio "Wet Cat", "Night Patrol", "Live", "Totalski No Problemski", "Kminek dla dziewczynek". W ten sposób Kamiling przedstawił całą działalność fonograficzną zespołu Maanam do połowy lat osiemdziesiątych na płytach kompaktowych i kasetach. Kamiling wydał także zapomniane w zawierusze dziejów solowe projekty Kory: "Ja pana w podróż zabiorę" i Kora i Pudelsi : "Bela Pupa".

Od roku 1991 Kamiling zaczął organizować również trasy koncertowe zespołu. Początkowo były to małe klubowe koncerty, potem zaś wielkie "open-airy" jak chociażby sławetne trasy Wielkiej Majówki czy trasy poświęcone płytom "Róża", "Kolekcjoner" czy "Łóżko". Od 1994 roku z firmą Kamiling współpracuje Mateusz Labuda. Mateusz jest świetnym menadżerem, organizatorem koncertów jak również projektów sponsorskich.

Firma Kamiling dba także o wizualny poziom wydawnictw: płyt, plakatów, druków reklamowych. Zwraca też szczególną uwagę na artystyczną i techniczną jakość teledysków i telewizyjnych koncertów zespołu.

Od 1994 Kamiling współpracuje ściśle z firmą fonograficzną Pomaton EMI. Pomaton EMI pomaga w dystrybucji i promocji płyt zespołu.

›› www.kamilsipowicz.pl